Çok renkli tinea versicolor: kurs ve tedavi özellikleri

lishay Pityriasis versicolor mantar kökenli bir hastalıktır ve hastalanmaları için diğer hastalarla temas kurmak gerekli değildir. Bilim adamları, Malassezia furfur mantarının saprofitik formlarının normal insan mikroflorasının bir parçası olduğunu ve sadece bazı faktörlerin etkisi altında olduklarını (aşağıdakiler hakkında), deri üzerinde spesifik lezyonların ortaya çıkmasını provoke ettiğini bulmuşlardır. Onların görünüşü - peeling elemanları ile pembe, kahverengi ve kırmızı renkli küçük yamalar - kepek gibi, bu nedenle hastalık "pityriasis versicolor" adını aldı nedeni.

Yaz aylarında düşünülen pityriasis versicolor'u, en çok risk altında olan 15-40 yaş arası insanlarla teşhis ediyorlar.

Neden yaz Bu hastalığın isimlerinden biri güneşten mahrumdur ve kışkırtıcı faktörlerden birinin ultraviyole radyasyona maruz kaldığı düşünülmektedir.

İlginç gerçek: bir kadın, pullu yoksunluk tanısı konan en az iki erkek için hesap yapar.

Spontan tedaviden mahrumiyet vakaları vardır, ancak, belki "belki" güvenmemelisiniz ve ziyareti doktora ertelememelisiniz. Pityril versicolor, ilk bakışta zararsız, seboreik dermatit gelişmesinde önemli bir rol oynar ve çocukluk çağında atopik dermatit seyrini karmaşıklaştırır ve alerjik reaksiyonları kışkırtır.

Hastalık hakkında genel bilgi

Predispozan faktörler:

 • Epidermisin fizyolojik deskuamasyonunun azaltılması;
 • Aşırı terleme;
 • Genetik yatkınlık;
 • Eşzamanlı hastalıklar (vejetatif-vasküler değişiklikler, endokrin sisteminin hastalıkları, gastrointestinal sistem ve akciğerlerin kronik patolojileri, immün yetmezlik).

20130107044833410 Hastalığın klinik belirtileri oldukça tipiktir ve uzman olmayan bir kişi bile bir zorlukla tanı koymaktadır. Böylece, likenlerin pityriasis ilk aşamasında, saç köklerinin ağızlarında sarımsı lekeler görülür. Daha sonra, göğüs, karın, boyun, kafa derisi, sırt, uyluk ve önkollar üzerinde pembe-sarı lekeler görülür. Enflamatuar görüngülerin olmaması dikkat çekicidir ve lekelerin rengi değişebilir (örneğin, önce pembe ve sonra kırmızı veya kahverengiye dönüşür). Çok nadiren, eller, kulaklar, yüz ve bacaklarda görülür. Mukus zarları, tabanları ve avuç içlerine pityriasis versicolor yerleştirildiğinde olgular gözlenmemiştir.

Hastalığın bir sonraki aşaması, tıbbi uygulamada “Bénier semptomu” olarak adlandırılan ince katmanlı bir soyulmadır. Semptomun özü şöyledir: yüzeysel bir görsel muayenede, deskuamasyon pratik olarak algılanamaz, ancak noktanın yüzeyini kazarsanız, pullu bir soyma görülür.

! Diğer liken türleri

Uzun vadede, pullu rüptürün lekeleri geniş odaklara karışır (büyüklükleri birkaç santimetreye ulaşabilir).

Doktorları mahrum etmenin bir başka özelliği de pseudo-lökodermin - düz olmayan renkte cilt bölgelerinin varlığıdır. Patojenik fungusların etkisi altında melanin sentezinde azalma nedeniyle depigmentasyon (güneş yanıklarından sonra iyi görünür) meydana gelir.

Hastanın sağlık durumu hakkında konuşursak, o zaman sadece hafif bir kaşıntı tarafından rahatsız edilebilir.

Doğru teşhis, karakteristik döküntüleri incelemeye ek olarak, uzman yardımcı olur:

 1. Wood'un lambasının denetimi (bir flüoresan ışığı altında kromofitoz odakları kahverengi veya sarı bir ışıltı yayar).
 2. Mikroskop altında ölçeklerin incelenmesi.
 3. Örnek Balzer (odaklar iyot ile yağlandığında, ilacı aktif olarak emmeye başlar).
 4. Histolojik inceleme

tedavi

Daha önce belirtildiği gibi, chives patojenleri derinin içine nüfuz etmez ve sadece onun yüzeysel, azgın tabakasını etkiler. Bu nedenle, hastalık çalışmazsa, bunu harici yollarla yapabilirsiniz.

Dış mekan ürünleri kategorisi şunları içerir:

1. Fungisidal ilaçlar.

Bu ilaçlar ana aktif bileşen bazında sınıflandırılır. Bu nedenle, azoller grubunun veya azol türevlerinin ilaçlarının etkisi altında, sitoplazma vakumda ve mantar hücresi dehidratları ve uygulamadan 48 saat sonra, genel olarak hücre duvarı var olmaya devam eder.

Azol uyuşturucu üretim formları:

Yukarıdaki ilaçlar 1-3 hafta boyunca günde 1-2 kez reçete edilir (burada talimatlara dikkat etmelisiniz).

2. Keratolitik ajanlar. Son yüzyıl olarak kabul edilmelerine rağmen kullanımları, görünür ve somut bir sonuç verir. Örneğin, bir resorsinol alkol çözeltisi veya% 2-5 salisilik alkol, stratum corneum'u kurutur, antiseptik etkiye sahiptir ve rejeneratif süreçleri uyarır.

3. Çinko pirition içeren ürünler. Çinko pirition, doğrudan antifungal etkiye sahip bir ilaçtır. Deri hücrelerinin sitostazına neden olur ve epidermisin derin katmanlarında iyi birikir. Sistemik dolaşımda penetrasyon önemsizdir. Antifungal aktiviteleri ile bu ilaçların imidazol grubu ve selenyum sülfid ilaçlarına üstün olduğu kanıtlanmıştır.

Bu ilaç grubunun temsilcileri - Zinocap, Psoril, krem ​​ve sprey şeklinde üretildi. İki haftada bir kez kullanmalarına izin verilir. Çinko da bazı şampuanlarda bulunur (Friderm, Baş ve omuzlar).

Şampuanlar , bu arada, genellikle fungisidal ajanlar içerir. Günlük olarak kullanılırlar, 2-5 dakikaya neden olurlar, fakat kesinlikle sınırlı bir süre - 7-10 gün. Bunlar Nizoral , Ketokonazol, Psoril, Ducre Keuel, Sebasol.

Son nesil ilaçları eczane raflarında görünür. Böylece, eczacılar giderek bir pityriasis hastaları şampuan ve merhem şeklinde üretilen ilaç "Mycozoral" yoksun sunuyorlar. Genel klinik çalışmalar, bu ilaçların hastalar tarafından iyi tolere edildiğini, mikolojik iyileşmeye yol açtığını ve relapslara karşı iyi bir koruma sağladığını göstermektedir.

"Mykozoral" uygulamasını aşağıdaki gibi uygulayın:

 • Merhem . Sabah ve akşam saatlerinde ocağın üzerine hazırlık yapılır. Tedavi süresi 2 haftadır. İki yıl içinde nüksün çok sayıda hastada geliştiğine inanılmaktadır, bu nedenle merhemin ilkbaharda koruyucu bir önlem olarak uygulanması önerilmektedir.
 • Şampuan . Cilt, arka arkaya 3 gün boyunca her ay 5 dakika boyunca% 2 şampuanla tedavi edilir.

Kombinasyon preparatları aynı şampuanlardır, ancak bunlar arasında çinko pirition, ketokonazol ( keto artı ) veya salisilik asit, çinko pirition ve tırmanbazol (DS Düğüm) bulunur.

Sistemik antimikotik ajanlar kemik şekilli hastalığın yaygın lezyonları (lezyon vücut alanının% 18'inden fazlaysa) ve lokal tedavinin sonuç vermediği durumlarda kullanılır. Doktorlar tarafından en sık reçete edilen ilaçların listesi:

 1. İtrakonazol . Günde iki kez 200 mg. Bir günde veya günde bir kez aynı dozajda 5 gün. Itrakonazol gıda ile alınır.
 2. Ketokonazol . 400 mg. veya 5 gün boyunca 200 mg. her gün İlk yemekle ilacı alın, meyve suyuyla yıkayın.
 3. Flukonazol . 2 kapsül 4 haftada, haftada bir kez alma, ya da 2 hafta içinde bir mola ile 2 kapsül.

Antimikotik alırken, cildinizde antifungal bileşenlerin aktif bir birikimi olduğu için (ilacı ağızdan aldıktan sonra en az 12 saat) banyo yapmaktan kaçınılması tavsiye edilir.

Uyuşturucu listesi oldukça kısadır, ancak yeni etkili ilaç arayışları devam etmektedir. Özellikle, Ortopedi alırken endojen intoksikasyonu azaltmaya ve gelecekte nüksleri önlemeye yardımcı olan bir çözüm olan Glutoxim üzerinde aktif araştırmalar devam etmektedir. Orungal , 14 gün boyunca 100 mg'lık bir dozda reçete edilir. günlük Glutoxim çözeltisi her gün 2 ml intramüsküler yolla. Çalışmanın sonuçları, vakaların% 96.7'sinde iyileşme olduğunu göstermektedir.

Topikal antifungal ilaçların çoğu reçetesiz satılan eczacılar tarafından dağıtılmaktadır. Onları almak, onlar sadece pityriasis liken ilk aşamalarında yardımcı olabileceğini unutmayın. Ancak, odak küçük ve bekarsa. Halk ilaçları ile tedavi edilmeye çalışabilirsiniz.

 1. halk sredstava Huş katran, pityriasis versicolor parsellerine uygulanır ve tam kuruma için beklenir. Saç etkilenirse, katran şampuanı kullanın.
 2. Soğan temizlenmiş, suyu sıkılmış, temizleme için bir elek içinden geçirin. Nihai ilaç, liken lezyonlarının tedavisinde günde en az 3 kez kullanılır.
 3. Borik toz, talimatlara uyarak su ile seyreltilir ve 10 gün boyunca likenli alanlara uygulanır.
 4. Oksalik çözelti, günde iki kez yoksun bölgelerle tedavi edilir. Çözeltiyi aşağıdaki gibi hazırlayın: bir bardak kuzukulağı (uygun ve vahşi), ezilmiş, bir litre suda demlendirilmiş. Bir saat süren infüzyon ve süzme işleminden sonra çözelti kullanıma hazırdır.
 5. Calendula çiçekleri votkada 1: 5 oranında ısrar ediyor. Ortaya çıkan tentür, günde 1-2 kez liken lezyonları ile tedavi edilir. Hassas cilt durumunda 1 çay kaşığı. bir bardak su içinde seyreltilmiş tentürler.
 6. Sıkı , kırlangıçotunun bir kaynatılmasıyla önceden nemlendirilir, günde iki kez lezyonlara uygulanır. Pişirme et suyu yöntemi: 1-2 st.l. Hammadde 2 çorba kaşığı dökün. su kaynatın ve yarım saat bekleyin.
 7. Sözlü olarak alınması gereken araçlar var. Bunlardan biri - böğürtlen yaprakları ve calendula bir infüzyon, 0.5 bardak günde 2 kez alınır. 2 yemek kaşığı. nergis ve 1 çorba kaşığı böğürtlen 200 gr cam sıcak kaynamış su dökün ve 1 saat ısrar edin.

Halk ilaçları ile tedavi olumlu sonuç vermezse, bir dermatologla randevu almak gerekir. Ve ziyareti ertelemeyin. Ve zamanı özledim ve tedaviye çok daha fazla para harcayarak geçirin - sistemik ilaçlar dış araçlardan çok daha pahalıdır.

7 yorum

 • Ilona Gaitaryan :

  Yaygın bir tarakın normal kullanımı bile enfeksiyona yol açabilir.

 • Svetlana Galagan :

  Sunduğunuz ilaçlar için herhangi bir yan etkisi var mı?

  • Yönetici :

   Merhaba Svetlana. Sunulan preparatlarda ve genel olarak antimikotiklerde görülen kayıplar oldukça nadirdir ve genellikle bireysel hoşgörüsüzlüktür. Bu durumda, sadece başka bir ilaç (başka bir aktif madde ile) seçin. Bir kez daha dikkatinizi doktora danışmanız gerektiği gerçeğine çekiyorum.

 • Natalia :

  Çok tatsız bir hastalık, sadece bulaşıcı değildir, aynı zamanda görünüşü de bozar.

 • Vera :

  Hamilelikte 21 haftada neler tedavi edilebilir?

  • Doc :

   Zdravtsvuyte,

   Her şeyden önce, çinko merhem ve çinko pyrithione bazlı şampuan deneyin. İlaçların azol ve diğer antimikotik içermediği ana şey.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.