Benleri yok etmek tehlikeli midir (neoplazmlar)

Omuzdaki Nevus daha büyük bir görünümde Ortak adı "mol", insan cildi üzerinde bir grup pigmentli lezyonu birleştirir. Tıbbi uygulamada, bunlar nevus denir ve iyi huylu tümörler olarak adlandırılır.

Moleklerin görünümü, melanin üretiminden sorumlu deri hücrelerinde melanosit birikmesine yol açar.

Düzenli pigmentli nevuslar cilt üzerinde bir leke veya bezelye çıkıntısı oluştururlar ve renk paleti sayısız renk tonu ile temsil edilir: açık sarıdan koyu kahverengiye, hemen hemen siyah.

Yani, ben yok etmek mümkündür

nevüs yanak diyagramı İnsan vücudunda çok sayıda mol kesinlikle zararsızdır, melanomaya yeniden doğma şansları neredeyse 0'dır ve cerrahi müdahale gerektirmezler.

Bununla birlikte, bazı neoplazmlar giyimi veya mücevheri giyerken düzenli olarak yaralarken hayatı zorlaştırır, vücutta çok fazla mol bulunur ve hatta bazıları (yüzünde bulunan) görünümü bozar.

Bu nedenle, elbette mümkündür, ancak sadece bir uzman tarafından yapılan bir incelemeden sonra.

Pigmentli nevüsler varsa çıkarılmalıdır:

 • Oluşumları rengini, yapısını, büyüklüğünü değiştirdiğinde, çıkarılmaları için onkolojik göstergeler;
 • nevi estetik cazibesini kötüleştirirse, kozmetik zeminler, yani. burun, göz kapakları, dudaklar dahil olmak üzere yüzünde bulunan.
 • Ne zaman moller melanom gelişme riskini artırır. Genellikle bu tür örnekler boyunda, başın üstünde, lomber bölgede, yakın bölgede, meme altında (kadınlarda) bulunur ve kalıcı olarak yaralanır.

Bir köstebek durumunda bir uzmana danışmak zorunludur:

 1. yetişkinlikte oluşmuş;
 2. 6-10 mm'den büyük boyutlara sahiptir;
 3. Beklenmeyen "aktif".

Buna ek olarak, hastaneye hemen kabul edilmesinin nedeni, pigmentli bir nevüsün "garip" davranışıdır, örneğin:

 • pigmentin tonunu değiştirmek;
 • nevüs bölgesinde kaşıntı, kızarıklık, peeling ;
 • bir köstebek tarafından parlak “parlak” bir yüzeyin elde edilmesi;
 • neoplazm büyüklüğünde bir artış (yatay veya dikey düzlemde);
 • simetri kırılması;
 • düzensiz, düzensiz kenarların oluşumu;
 • bir kösteğin içine saçılan saç dökülmesi;
 • yoğunluk veya yapı değişikliği;
 • kan veya pürülan sıvı boşaltımı.

Vücudun her tarafında bulunan ve her zaman giysiyle (örneğin, gövde üzerinde) kaplanmış olan kalıpları çıkarmak mümkündür. Etkilenen güneş ışığına maruz kalma riski minimum düzeyde ise, sonbaharda, kışın ya da ilkbaharın başında işlem yapılması önerilir.

Vasküler neoplazmlar - anjiyomlar cilt yüzeyinin üzerinde düz veya hafif çıkıntılı bir şekle sahiptir. Gölgeleri, kuruldukları temelde, gemiye bağlıdır. Pembe, zengin kırmızı veya mavimsi mor oluşumu vardır.

Kapiller anjiyomlar genellikle yüzünde görülür, kavernöz ise genellikle deri altında "gizlenir" veya iç organlarda "yerleşir" ve lenfanjiyomlar lenfatik sistemin damarlarından büyür.

Uyarı! Anjiyomlar aşırı gereklilik olmaksızın çıkarılması önerilmez, genellikle kan akışını bozar, yara izlerinin ve diğer sonuçların ortaya çıkmasına neden olur.

Sadece kıyafet giyerken, mücevher takarken veya tararken, görünümü (yüzünde bulunan) bozan ya da kalıcı olarak yaralanan hemanjiyomlar çıkarılmaya tabidir. Operasyonel müdahale önlenemez ve tümör hızla büyüdüğünde (derinin içine veya genişliğine) sürekli olarak kanama veya ülserleşir.

Moles genellikle düz siğillerle karıştırılır, çünkü bunlar aynı zamanda cildin yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselir ve yuvarlak bir şekle sahiptir ve renkleri açık kahverengi veya sarımsı olabilir (çoğu zaman rengi cilt tonuna yakın olan siğiller vardır). Onları çıkarmak istenir çünkü papillomavirüsün yayılma odağıdır.

Hangi uzmanla iletişim kurulur?

kız doktor Benimle ilgili problemler durumunda, çoğu insan kozmetoloji kliniğine başvurur. Bu arada, pigmente nevüslerin uzaklaştırılması, nitelikli bir dermato-onkoloğun faaliyet alanı ve sorumluluğu.

Sadece bir uzmanın gözetiminde gerçekleştirilen bir köstebek, çıkarılması ve ameliyat sırasında elde edilen materyalin histolojik muayenesi, gelecekte melanom gelişiminin önlenmesi için bir garanti olabilir.

Hangi kaldırma yöntemi seçilir?

donma ile siğil kaldırma

kriyoterapi

Ameliyatın temel amacı, bölgedeki dokulara normal kan akışını geri yüklemenizi sağlayan patolojik parçayı (mol veya lekeler) çıkarmaktır .

Silmek için, aşağıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz:

 • Malign bir neoplazmın çıkarılması söz konusu olduğunda cerrahi yöntem etkilidir. Bu durumda, cerrah sadece bir nevusu değil, aynı zamanda metastazlardan etkilenen yakın dokuları da "kesebilir". Aynı zamanda, tam bir histolojik inceleme mümkündür, çünkü köstebek gövdesi korunur. Operasyonun dezavantajları bir skar görünümünü içerir, bu nedenle bu yöntem yüzdeki molleri çıkarmak için uygun değildir;
 • Elektrokoagülasyon yöntemi, tümörün yüzeyindeki yüksek frekanslı akımın etkisi ile üretilir. Bu meydana geldiğinde, kuru bir kabuğun oluştuğu yerde (7-10 gün sonra yok olur), nevüsün ve bitişik dokuların termal bir lezyonu oluşur. 1 seansta bir mol çıkarılabilir ve neredeyse ağrısızdır (tümör küçükse anestezi gerekli değildir). Yöntemin avantajları, işlemin hızını ve yaranın enfeksiyon riskinin minimize edilmesini ve ayrıca kanser hücrelerinin yokluğunu / varlığını incelemek amacıyla çıkarılmakta olan materyalin korunma olasılığını içerir. Ekipman, çarpma akımının etkisinin derinliğini kontrol etmenize izin verse de, çıkarılmış olan molün yerinde küçük bir iz kalır;
 • Cryodestruction yöntemi, hasarlı dokuları yok etmek ve reddetmek için düşük sıcaklıklarda sıvı nitrojenin etkisine dayanır. Soğuğa maruz kaldıktan sonra, sağlıklı dokusunun kademeli olarak oluştuğu bir kabuk formu oluşur. Yaraın iyileşme süresi, elektrokoagülasyon veya lazer nevus çıkarılması ile karşılaştırıldığında daha uzundur. Yöntemin dezavantajları, bir molün yüksek bir kısmi eliminasyon olasılığının bulunması gerçeğini içerir, daha sonra prosedürün tekrarlanması gerekli olacaktır. Ayrıca, sağlıklı dokuya zarar verebilecek azot maruziyetinin derinliğinin kontrol edilmesi mümkün değildir.
 • Lazer çıkarma işlemi, çevreleyen nevus dokularına zarar vermeden işlemi gerçekleştirmenizi sağlar, çünkü maruz kalma derinliğini ve radyasyon noktasının çapını kontrol edebilirsiniz. Bu yöntem özellikle küçük mollerin çıkarılmasında etkilidir. Müdahalenin ardından, hemen hemen hiç kaldırma izi yoktur;
 • Radyo dalgalarının uzaklaştırılması, küçük boyutlu deri tümörlerini çıkarırken etkilidir. Bir radyo-koagülatör yardımıyla, hemign hem de malign neoplazmlar, sağlıklı dokuların çevreleyen nevüsünü travmatize etmeksizin çıkarılabilir. Prosedür sırasında enfeksiyon tamamen hariç tutulur, çünkü bıçak eş zamanlı olarak çarpma alanını keser ve sterilize eder. Kösteğin radyo dalgası kaldırılmasından sonra skar yoktur ve materyal biyopsi için gönderilebilir.

Sonuçlar ne olabilir?

termometre Çoğu durumda, cerrahi başarılıdır, ancak bazen bu hoş olmayan semptomlar ortaya çıkabilir:

 • düşük dereceli (37-37,5 ° C) vücut ısısı;
 • nevus çıkarılmasında hiperemi ve ödem;
 • Uzak bir doğum lekesi ve tüberkülün meydana geldiği yerde bir sıkışmanın oluşması melanomun ilerlemesini önlemek için bir onkoloğa dönmenin bir nedenidir.

7-14 gün süren rehabilitasyon döneminde, tavsiye edilmez:

 • yarayı ıslatmak;
 • kozmetik ürünleri;
 • öğleden sonra güneşte kalmak;
 • kendini kabuğunu çıkarın.

Kontrendikasyonlar

Kadınlarda menstruasyon sırasında ameliyat edilmemesi daha iyidir. Bu, menstrüasyon sırasında kan pıhtılaşmasının kötüleşmesi (hemostaz değişiklikleri) ve kanamanın meydana gelmesinden kaynaklanır.

NOT! Hamilelik sırasında, özellikle üçüncü trimesterde, benleri çıkarmak istenmeyen bir durumdur ve bebeği doğana kadar ameliyatı ertelemek daha iyidir.

Fakat eğer durum hızlı bir yanıt gerektiriyorsa (tümörün hızlı büyümesi, melanomaya dönüşümü), o zaman cerrahi müdahale hemen yapılır, ancak iyi huylu ilaçlar kullanılır.

Çocukların molleri sadece istisnai durumlarda çıkarılır , ancak 18 yaşından itibaren (vücudun aktif büyümesi tamamlandığında) operasyon gerçekleştirilebilir.

Hastaya mol kaldırılması önerilmez:

 1. hasta ARVI;
 2. Herpetik hastalığın akut bir aşamasına sahiptir;
 3. ateş şikayetleri;
 4. sadece hipertansif bir krizden sonra iyileşir;
 5. Ağrı kesicilere karşı alerjik bir reaksiyon uyarır.

Genel olarak, bir neşter kullanarak mollerin cerrahi olarak çıkarılması çoğu kez uygulanır (burada doktorun yeterlilik ve deneyimi çok önemlidir) ve lazer tedavisi.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.