Bacaklarınızda interdigital bir mantar varsa ne yapacaksınız?

Hastalığın bu formu iki şekilde ortaya çıkabilir:

 1. ayak parmakları arasındaki ayak veya mantar epidermorfiti;
 2. onikomikoz veya mantarın ayak parmağındaki direnci.

Her ne kadar yukarıdaki iki şekil tezahürün doğasında biraz farklı olsa da, birinde benzerdir - canlılık, enfeksiyon yayılımı kolaylığı ve rahatsızlık. İyi bir haber var - hastalık iyileştirilebilir, ancak hastaya biraz çaba ve sabır gerektirecek. Ama sıradaki her şey hakkında ...

Görünüş nedenleri

ayak mantarı Ayak parmak derisinin mantarının görünümü, antropofılöz mantarın vital aktivitesinden kaynaklanmaktadır. "Yerleşimi" için, patojen mikroorganizma parmakların altındaki katları veya aralarındaki katları seçer. Ayağın yan kısımları da acı çekebilir ve en karmaşık durumlarda - bütün ayak.

Ayak ve tırnak mantarının en yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Düşük bağışıklık. İkincil bir enfeksiyon var olasıdır.
 2. Ayakta kan dolaşımını düşüren bacaklarda vasküler hastalıklar.
 3. Ayak parmakları arasında aşınma ve çatlaklar oluşumu.
 4. Diabetes mellitus.
 5. Ayak nemli bir ortamda uzun süre kalmalıdır. Buna, ayağın aşırı terlemesi ya da tersi aşırı kuruma da dahildir.
 6. Düşük kaliteli, sıkı ayakkabılar ayrıca ayak başparmağında mantara neden olabilir. Bildiğiniz gibi rahatsız edici ayakkabılardan veya çizmelerden kaynaklanan en büyük zarara başparmak neden olur.

Hijyen, intertrigo ve düz ayak kurallarına uymaması hastalığa karşı savunmasızlığı artırır. Risk bölgesinde, ayaklanmalarında uzun süren (sporcular, işçiler, askeri vs.) ve megalitlerin sakinleri ile ilişkili olarak kilolu olan (kan dolaşımı patolojilerinin daha yüksek olasılıkları olan) meslek odaları var.

Böyle bir "sevinç" i ayak başparmak çivi mantarı olarak almak halka açık yerlerde (yüzme havuzu, sauna, vestiyer), hasta bir kişiyle temas halindeyken veya başkalarının havluları, manikür aksesuarları kullanılırken olabilir.

Belirtiler ve belirtiler

ayak-w Yukarıda belirtildiği gibi, ayak ve tırnakları etkileyen enfeksiyon bulguları biraz farklıdır, ancak vakaların% 30'unda birbirlerine eşlik etmektedirler. Parmakların arasındaki mantarın klinik tablosunda semptomların hastalığın evresine bağlı olması önemlidir.

Yani, rahatsızlığın biçimleri:

 1. Dövülmüş veya biraz geliştirilmiş sahne. Parmaklar arasında küçük çatlaklar ve ayaklarda önemsiz pullanmalar var. En çok üçüncü ve dördüncü parmak ile dördüncü parmak ile küçük parmak arasındaki bölgeler etkilenir.
 2. Skuamoz hiperkeratotik evre. Ayak cildi kırmızı bir ton alır; derinin üst katmanı soyulmaya başlar. Bununla birlikte (büyük ayak parmaklarındaki mantar) sarımsı "kallus" görünümüne neden olur. Hasta ayrıca etkilenen alanların yanması ve kaşınmasını hissetmeye başlar.
 3. Intertriginoznaya - Eterozumda değişim gösteren interdigital alanlarda derin çatlaklar eşliğinde.
 4. Dishidrotik - veziküller oluşması ve daha şiddetli kaşıntı görülmesi.

Görünüm:

Dikkat lütfen! İçerik, görüntüleme için hoşnutsuz olabilir

Bu arada, mantarın parmakları arasında aynı fotoğrafta tezahür ediyor:

Dikkat lütfen! İçerik, görüntüleme için hoşnutsuz olabilir

Eldeki mantarın semptomları ve fotoğrafları hakkında daha fazla bilgi

Özellikle mantar enfeksiyonlarının semptomlarına dikkat epidermorfitik çivi hak eder. Fotoğrafı hastalığın belirgin semptomlarını gösteren ayak parmaklarının mantarının onikomikoza geçme kabiliyeti uzun zamandır dikkat çekicidir. Bu durumda hoş olmayan hislere tırnak plakasının deformasyonu eşlik eder. Yani, yoğunlaşabilir veya tersi, inceltilebilir. Çivinin görünümü de değişecektir. Önce bulanık olur ve sonra sarı, kahverengi, yeşil veya siyah renk alır. Tırnak plağı parçalanmaya başlar, dışbükeyler ile kaplanır.

Mantarın ayak parmakları arasındaki tedavisini uygularsanız çiviyi tamamen kaybedebilirsiniz, çünkü tamamen yok oluyor.

Bilindiği gibi, çivi keratin içerir. Ve bu da zararlı organizma için ideal besin kaynağıdır ve mantarın hızlı üremesini teşvik eder. Aynı zamanda alerjik bulgular ortaya çıkarır - bağışıklık sisteminden koruyucu reaksiyonlar.

Tedavi yöntemleri

Parmak uçlarının mantarını nasıl ve ne tedavi edeceksiniz? Tedaviye olabildiğince erken başlamak oldukça önemlidir. Bu işlemin kendisini basitleştirmekle kalmayıp aynı zamanda nüks oluşumunu da önleyecektir. Dikkat edin: Enfeksiyon kendiliğinden geçmez ve doğaçlamış olan ilaçlar genellikle tamamen etkisizdir. Sonunda, ayak parmaklarındaki mantarla tedavi, sadece bir dermatolog tarafından reçete edilir.

Bu nedenle, hastalıkla mücadele için tıbbi tedbirler genellikle, yerel etkilerin antimikotik preparatlarını, örneğin özel losyonları, kremleri ve merhemleri içerir:

Tırnak etkilenirse, özel çözümler veya verniklerle işleme tabi tutulması daha iyidir:

Bazen haplar ek olarak reçete edilir, ancak bu doktorun takdirindedir.

İlaç hakkında daha fazla bilgi

Ayak parmaklarının mantarlarını tıbbi preparatlar ile tedavi etmeden önce, örneğin terazilerin soyulması için hazırlık işlemleri yapmak gereklidir. Önemli bir husus, enfekte olmuş ayak veya çivi için de uygun bakımdır. Kimse hijyen önlemlerini iptal etmedi!

45 yorum

 • İrina :

  Halen yarım yıl tedavi edemem ..

 • Alena Pak :

  Irina, trimazol bana çok yardımcı oldu. Ben de tavsiye ederim

 • Dasha :

  bir solaryumdan sonra bu enfeksiyonu aldı ... benzer tekrarlardan kaçınmak için önlemleri tavsiye et

 • Vladimir :

  Yorum silindi

 • Misha :

  Ve ne olduğunu anlamıyorum. Ancak epidermophyte yakın olsa da, kesinlikle bir mantar değil. Ancak ayak ve çivilere geçiş olmadığı için değil. Ve en önemlisi soyulma yoktur. Bütün parmaklarda kızarıklık, kaşınma, buradaki ısı. Troxevasin ile tedavi edildiği ilginç. Periyodik olarak meydana geldi. Son zamanlarda (bir yıl, iki), hayır. Neye benzediğini merak ediyorum İnternette bunun gibi hiçbir şey bulunmamaktadır.
  Ancak bacakta (diz ve ayak arasında) başka bir saçmalık var ve yıllar 15. Periyodik olarak aktive, kaşıntı ve pul pul dökülüyor. Sonra durur. Yakın bulduğum tek şey - bu sayısal egzamadır. Tekrar ediyorum (her ne kadar bir çift fotoğrafta benimkine benziyordu): oval, ancak açıkça tanımlanmış bir sınır, ıslaklık, nokta abseleri (veya orada çağrıldığı gibi) yoktur. Vücudun diğer kısımlarında çoğaltılma olmamıştı, bu da mantar zihniyetinin aksine. Sonunda bu çöpü yapmaya karar verdik. Sadece tavsiye eder misin? Triderm biraz evrensel, ama pahalı. Bundan kurtulmak için yarım parça harcamaktan üzgün değilim, ancak yardımcı olacak mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Yönetici :

   karşılama

   Belirtileri incelerseniz, dermatit veya egzama çeşitleri veya başka birçok şey olabilir. Muayene olmaksızın histoloji belirlemek imkansızdır.

   Doktorlar ne diyor?

 • Aşk :

  Parmaklarınız arasında sivilce olan ve daha fazladır söyle bana, fakat kaşıntı yok. Kaç kişi nerede olduğunu bulamıyorum, ne yapacağımı bilmiyorum.

 • albina :

  Parmaklar arasında, Tipo'nun herpes gibi soğuk sivilce ne, sanki bir kaşıntı, yanan bir sansasyon vardı ve ne yapacaklarını ya da yaptırdıklarını ve hepsini daha çiziyorlardı ...

 • Andrew :

  Bana bir bacak veya ayağındaki parmak kabukluyor ve bir kaşıntı var, ki tırnak terkedebilir, çocukları tedavi etmek daha iyidir?

  • Doc :

   karşılama
   Herhangi bir eczanede çok sayıda ilaç vardır, örneğin: ketokonazol, kltrimazol, lamililik, mycosoril. Belki başka bir şey öğütleyecektir.

   Ve ne sebeple çivi düşebilir?

 • Artemy :

  8 ay boyunca, yalnızca semptomları azaltmaya yardımcı oluyor, günde 3 defa çorabı değiştiriyor ve bacaklarımı taramama izin vermiyor, ne yapmam gerektiğini söylemiyor, öğrenciyim ve bütün gün boyunca (12 saat) + Bir metropoldayken yaşıyorum hostelde) kısaca mantar oluşumu için komple bir set.

  • Doc :

   "Nefes alan" ayakkabılara ihtiyacım var.

   Kış aylarında, içeride çok fazla zaman geçirirseniz, ayakkabı değiştirmeniz gerekir.

   Hangi hazırlıklar denendi ya da tadına baktık? Sadece mantar geçmez.

 • İrina :

  Merhaba, oğlum şu anda orduda görev yapıyor ve son zamanlarda parmakları arasında parmaklarının arasında çatlaklar var, korkarım ki mantar daha fazla gelişmeyecektir. Hangi merhemi almalı? Bir sürü isim kaybettim ...

  • Doc :

   karşılama

   Makale, mantarların tüm spektrumunu kapsayan popüler ilaçları listeliyor. Biri daha iyi, başka birinde daha iyi olur, ki bunlardan biri yalnızca analiz yaparak belirlenebilir.

   Terbinafini seçin - geniş bir eylem yelpazesi, tedavi kursu 2 hafta.

   Eğer birdenbire yardımcı olmazsa, o zaman pek olası değildir, o zaman ketokonazol, 3-4 hafta.

 • İrina :

  Çok teşekkürler, tavsiyelerinize uyacağım ...

 • Vyacheslav :

  Merhaba Resim 3'te (mantarlar ayak parmakları arasında) bana aynı durumdadır, ne kadar daha iyi kaldırılacağını?

  • Doc :

   karşılama

   Makalenin sonunda en popüler ilaçların listesi var, bunlardan herhangi birini seçiniz.

   Liste düğmesine basarak basılabilir.

 • Arthur :

  Merhaba, ancak mantardan sonra sarı kalluslar uyuşturucu yardımı ile yok edilir ya da böyle temizlemeniz gerekir mi? Teşekkürler

 • Lesha :

  Ayak parmakları arasında mantarla 3 hafta boyunca savaştım. Clotrimazole - 1,5 - 2 hafta etkisi sıfır, daha da kötüleşti. Sonra Lamizil (520 tekrar) - Ayağımı yıkadıktan ve kuruttuktan sonra bir hafta, günde 2 kez bulaştırdım ve sonunda da sıfır oldu. Ulusal araçlar olabilir mi? İnsanlara yardım et !!

 • EFİK :

  Merhem, ben uzun süredir mantar parmaklarının arasında kaşıntıdan kurtulamam. Ayakları terlediğinde yaz çatlama ayakları beyaz renkte olur, ayaklar kurutulduğunda üst deriyi çıkarabilirsiniz.

  • Doc :

   karşılama

   Tavsiyeler standarttır, makale geniş bir uyuşturucu listesine sahiptir, eczanelerde yaygın olarak bulunur, fiyatlar 50 r'den başlar.

   Durumunuzda ayrıca tabletler içmelisiniz, ancak reçeteyle serbest bırakılıyorlar, bu nedenle en yakın dermatologa gidiniz.

 • Inna :

  İyi günler !! Çocuğun üst kısmında bir bacak ya da ayağın başparmağı, hepsi kırmızı bir sivilceye sığdırılmış ve cheshietsja. Doktorla mıydı. Analiz bir maya mantarı gösterdi. Candide (toz) ve Zalain (krem) reçete edildi. Sabah tozu, akşam kremi. Yani zaten 3 hafta oldu. Tam bir toparlanma sonucu yok. Bir daha iyi, daha sonra daha da kötü. Porijon sadece büyük bir parmak. Bu rahatsızlıktan topraklarımdan kurtulmak için başka ne yapabilirim?

  • Doc :

   karşılama

   Tedavi bir buçuk ay sürebilir. İşlemleri kaçırmamak, her gün para yatırmak çok önemlidir.

   Çocuğu tekrar doktora göster.

 • Maria :

  Ayak parmakları arasındaki çatlaklara iki basit yol yardım ediyor: salisilik asit ve iktiyol. Bacaklar yıkanmalı, kuru, özellikle de çatlaklar olduğu yerlerde silinmeli, salisilik asit çözeltisi ile muamele edilmeli, kurumasına izin verin, daha sonra ichyyol merhem ince bir tabaka uygulayın. Kaşıntı şiddetli ise, günde birkaç kez prosedürü tekrarlayın, daha sonra sabah ve akşamla sınırlı olabilir. Hızla geçer. Bir tanesi daha var - en erişilmez, aynı zamanda en emin yolu, bu muck size asla geri dönmeyecek - şekeri ve eti içeren gıdaları ve yemekleri yemeyi bırakın!

 • Inna :

  Kocasının bacakları uzun yıllar korkunç bir şey. Büyümelerle birlikte kalın, deforme olmuş, yaşlılık. Bir yıl boyunca Exoderil'i hiç sonuç vermeden tedavi ediyor. Ona 40 yıl boyunca doktora gidemezsiniz. Lütfen daha etkili tedaviyi tavsiye edin.

  • Doc :

   karşılama

   Böyle ihmal edilen bir durumda, öncelikle çivinin bir kısmını çıkarmalısınız, çünkü bunun için özel hazırlıklar vardır - Nogtivit, Nogtimitsin. Talimatlara göre kullanın. Bundan sonra damlacıklar tırnak plağına daha iyi nüfuz etmeye başlayacak.

   Buna ek olarak hapları da ekleyebilirsiniz. Veya 1 hafta boyunca itrakonazol 3 ders - günde 200 mg. Dersler arasında 3 hafta ara verilir.

   Flukonazol, önemli iyileşmeler sağlanıncaya kadar 150 mg, haftada bir, birkaç ay alınır.

   • Victor :

    Doktor, lütfen cevap verin, neden modern dermatologlar, sanki kaçınılmaz olarak ayakkabıtan dönecek bir mantarla tedavi etmiyormuş gibi, ayakkabıları dezenfekte etmek için gerekli olduğunu söylemiyorlar. 30 yıl önce, bir hafta süreyle doktorların önerisi üzerine, bir hafta süreyle iyileştirilen merhem ve işlenmiş ayakkabıları kloramin solüsyonu ile aldım. teknoloji yarım litre suyun yanında, iki yemek kaşığı kloramin, gazlı bezden bir parça alın, ıslak, hafif sıkıştırın ve ayakkabıların içine koyun. Sonra ayakkabıları bir plastik torbaya koyup kravat edin ve tüm muamele gören geceyi terk edin. 5 yıl önce tekrar mantarı aldım, yine de merhemlerle bulaştırdım ve yine lanet olsun diye geri döndü. Bütün eczaneleri dolaştı, ancak kloramin değil. Nereye gitti

 • Svetlana :

  Iyi günler! Anneannem parmak uçları arasındaki deride, sanki aralarındaki ıslaklık gibi hissi verir ve daha sonra pul pul dökülür. Dermatolog vardı, bizim için mantar, tayin edilmiş veya adaymış bir merhem olmadığını söylemiş ya da söylemedi; bize hiçbir şey yardımcı olmadı veya yardım etti. Resimler baktığımızda mantar gibi görünüyor. Genellikle, damla plakası ekzoterilden damlatılır. Bir şey tavsiye edebilir misin? Nibud hazırlıkları içki için harcayabilir mi? Önceden teşekkür ederim

 • Arthur :

  Küçük parmağımla rahatsızlığı olmayan parmağım arasında anlamıyorum, beyazın bazı büyümesi cildin bir bezle silinmesiyle silinebilir ancak kuru bir şekilde silinemez. Beş yıldır değil, klotrimazol maskelendi, birkaç hafta sonra kayboldu, doktorlar tekrar ortaya çıktı Böyle bir şeyimiz yok ve ne yapacağımı bilmiyorum, belki biliyorsun.

  • Doc :

   karşılama

   Evet, açıklamaya göre mantar gibi görünüyor. Clotrimazole eksik olmadan, 2 hafta, günde 2 kez bulaşması gerekir. Artı, ayakkabıları dezenfekte edin, çorabı her gün değiştirin, hijyeni izleyin.

 • Katya :

  Zdraste !!!! Başparmağımda büyük bir problemim var, hatta 2 goda.Takın içinde bir çerez arasında büyük bir parmak var, bir et parçası gibi büyüyor.

 • Victor :

  Merhaba Küçük parmakla isimsiz ayak parmakları arasında beyaz oluşumlar vardır. Öyle. Söyleyecek bir şey var mı?

 • Nastya :

  Merhaba söyle, lütfen, sağ elimin küçük parmağında, sol el parmaklarımda ve bacaklardaki benzer bir görüntüde kızarıklık hissettim.Kıspozisyonlar yok, sadece kaşıntı ve hiperemi. Doktorun 2 hafta öncesinden randevusu var, belki de ne hakkında?

  • Doc :

   karşılama

   Keskin olabilir ya da zambak kurdu, dermatit ya da bir çeşit otoimmün reaksiyon olabilir, pek çok seçenek. Ne yazık ki dermatolojide muayene olmaksızın söyleyecek çok şey yok.

   Eğer gelişirse, Triderm veya başka bir kombinasyon ilaç kullanın, ancak yine de doktora yazacaksınız.

 • Olga :

  Merhaba. Kocam parmaklarının arasında cildi kırmış. Kaba. Kaşıntı veya başka bir şeyde şikayet yoktur. Ama çok hoş olmayan bir koku. Ayakkabıya yarım saat var ve koku sadece korku. Fabrikada çalışıyor ve çalışma botlarındaki değişimini geçiriyor. Neyin yapılabileceğini, tedavi etmektense tavsiye mi ediyorsun? Dışarı çıkması için doktora gitmesi söz konusu değil.

 • Natalia :

  Hoşgeldin!
  Bana 4-5 parmak arasında bir kaşıntı, yanma hissi ve hatta acı verici hisler eşliğinde bir çatlak ve bir ekdysis vardı. Ve topuğu da kaşındı. Önce Lamifene Jel ile tedavi edildim, sonra Mikofin bir aydan fazla sürdü. Parmaklar arasında bir çatlak, topuklardaki bir kaşıntı - her şey yavaş yavaş geçmeye başladı. Sadece ilaçları kullanmayı bitirdim, yine bir kaşıntı oldu. Korkarım tekrar parmaklarınız arasında bir çatlak oluşacaktır. Çoraplar sıcak demirle okşadı ve ayakkabılar bir formülatör ile işlendi. Aynı antifungal ilaçları kullanmanın etkisiz olduğunu biliyorum. Lütfen, hangi etkili miyozu gidermek için hangi etkili preparatları hazırlamak mümkün mü? Ayakkabı işleme için en etkili dezenfektanlar nelerdir?

E-postanız yayınlanmayacak. Gerekli alanların işareti *
Yorum, moderatör tarafından doğrulandıktan sonra sayfada görünecektir.