Candida üretriti

Candidal üretrit tedavisi derhal yapılmalıdır, aksi takdirde mantar enfeksiyöz bir odak oluşturarak gelişmeye devam edecektir.

üretrit gelişimi

Kafamı çizirsem fark etmez! Erkekler kandidal üretrit, duvarlarının bağışıklığının yeterince düştüğü bir zamanda üretrada lokalizedir. Bu durumda, üretra enfeksiyonu sürekli olarak ortaya çıkar. Enfeksiyon deriden, bağırsaklardan, ancak daha sıklıkla cinsel ilişki sırasında geçebilir.

Hastalık, üretra duvarı yüksek ve etkili bir bağışıklık sistemine sahip oluncaya kadar kendini göstermeyecektir, ancak bağışıklığın azalmasıyla, enfeksiyon meydana gelir, enflamatuar süreç devam eder, tüm olası semptomlarla kendini gösterir.

Üretrit birincil ve ikincildir. Primer üretrit, doğrudan üretradan kaynaklanan inflamatuar bir süreçtir. Sekonder üretrit durumunda enfeksiyon başka bir organdan idrar kanalına girer: prostat bezi, mesane ve komşu pelvik organlar.

Semptomlar nelerdir?

erkek-doktor Uzun bir süre boyunca hastalık herhangi bir şekilde kendini göstermeyebilir, neredeyse asemptomatiktir. İnkübasyon periyodunun olduğu, yani enfeksiyondan hemen sonra enfeksiyonun meydana gelmediği anlaşılmalıdır. Kural olarak, Candida mantarının yeni organizmada aktif hale gelmesi 3-7 gün sürer, bazen kuluçka dönemi 2-3 hafta bile sürebilir. Semptomlar nelerdir?

 • İdrar yaparken yoğunlaşan yanma ve kaşıntı.
 • Bir kesim karakterinin acı verici duyumları.
 • Üretradan bol miktarda akıntı. Deşarj mukopurulent bir karaktere, yeşilimsi bir renge ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir.

Dikkat edin! Erkeklerde üretritis, vücut ve ateşin genel zayıflığı gözlenmez. Ancak, zaman bu hastalığın tedavisini ele almazsa, hastalığın ilerlemesine ve komplikasyon olasılığına yol açan kronik kandidal üretrit gelişebilir.

Hastalığın teşhisi

Teşhis prosedürlerinin yürütülmesi, doktora yapan doktorun, öncelikle, enflamatuar sürecin neden olduğu “nedeniyle” olan nedensel ajanı tanımlamalıdır. Etken madde hem genital enfeksiyon hem de fırsatçı flora olabilir. Tanı koymak için, her iki türün de enfeksiyonları için bir hasta test edilmelidir.

Bu, kesin tanıyı oluşturmanıza ve en önemlisi, yeterli bir tedaviyi reçete etmenize izin verir.

Hastanın teşhisini doğrulamak için, doktor idrar yolunun tahliyesinden bir örnek alır, eğer akıntı yoksa, idrarın ilk bölümünü inceler. Ayrıca, laboratuar koşullarında, hastalığın nedensel etkisinin yanı sıra çeşitli antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını da belirler.

Olası komplikasyonlar

Üretritte, özellikle zamanında uygun tedavinin uygulanmadığı durumlarda erkeklerde komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Komplikasyonlar aşağıdaki gibi olabilir:

 • Akut formdaki üretrit kronikleşebilir.
 • Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır.
 • Orşit, testislerin iltihaplanmasıdır.
 • Vesiculitis seminal veziküllerin iltihaplanmasıdır.
 • Balanit ve Balanopozit .
 • Üretral striktür - üretranın daralması.

tedavi

erkek-doktor-hastane Erkeklerde üretrit tedavisi iki ana görevin çözümüne dayanır - idrar kanalındaki enfeksiyonun ortadan kaldırılması ve daha sonra duvarının restorasyonu. Çoğu zaman, enfeksiyon, antibakteriyel tedavi ile ortadan kaldırılır, preparatlar, teşhis çalışmasını dikkate alarak seçilir.

Antibiyotiklere ek olarak, hastaya antimikrobiyal tedavinin yanı sıra immünomodülatörler ve vitaminlerin yan etkilerinin ortaya çıkmasını önleyen ilaçlar da reçete edilebilir. Doktorunuz antibiyotik emilimini artırmaya yardımcı olan ve prostatit için profilaktik ajanlar olan enzimler reçete edebilir.

Kronik üretrit daha zordur ve daha uzun tedavi edilir. Kronik bir formda hastalıktan kurtulmak için, antibakteriyel tedaviye ek olarak, hastaya idrar yolunda ilaç tedavisi, immünoterapinin kullanımı reçete edilir.

önleme

Üretritin gelişmesini önlemek için bu hoş olmayan hastalığa yatkınlık gösteren faktörlerden kaçınmak gerekir. Hangi faktörlerden kaçınılmalıdır:

 • Kronik inflamatuar hastalıklar, özellikle pelvik organların hastalıkları.
 • Hipotermi.
 • Gayrimeşru cinsel yaşam, ortakların sık değişimi, gündelik ilişkiler.
 • Penisin yaralanmaları.
 • Rasyonel beslenme yetersizliği, bol miktarda kızarmış, baharatlı, ekşi, baharatlı, salamuralı yiyecekler. Aşırı alkol alımı.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.