Dermatofibrom

kadın doktor Dermatofibroma deri ve bağ dokusunun iyi huylu bir neoplazmasıdır, görünüşü bir köstebek veya siğildir.

Bu tür oluşumlar epidermisin herhangi bir yerinde görülebilir, ancak çoğu zaman ayak bilekleri, ayakları, omuzları ve sırt üstü en sık rastlanan yerlerdir.

Dermatofibrom, cildin yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapar ve daha parlak bir renkle renklendirilir ve zamanla bu tür oluşumun boyutu azalmaz. Tipik olarak, bu contalar hasta rahatsızlığına neden olmaz, ancak bazı durumlarda kaşıntı ve ağrı oluşabilir.

Diğer tümör türleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Hastalığın nedenleri

fabrikadan duman Şimdiye kadar, insan derisinde dermatofibromların ortaya çıkmasına neden olan nedenleri tanımlamak mümkün değildi. Epidermiste çeşitli hasar türlerinin oluşumunu provoke ettiği bilinmektedir. Çoğu durumda, kronik deri hastalıklarından muzdarip olan hastalarda bu gibi büyüme teşhisi konur.

Uzmanlar, kalıtsal yatkınlığın dermatofibromların ortaya çıkmasına neden olabileceğini söylüyor. Böyle bir patoloji ve çeşitli karaciğer hastalıklarının yanı sıra olumsuz çevre koşullarında yaşayan bir kişinin gelişme olasılığını artırın. Tipik olarak, bu oluşumlar, 30 yaşından sonra ve çoğunlukla kadınlarda yetişkinlerin cildinde görülür.

Patolojinin belirtileri

Dermatofibrom Dermatofibroma, cildin üzerinde hafifçe yükselen küçük bir katı büyümeyi andırır.

Bu tür tümörler deriden farklı olmayabilir, hafif bir gölgeye sahip olabilir ve çevreleyen deriden daha açık veya koyu olabilir.

Kahverengi fibroidler, pembe tonları vardır, bu durumda sadece bir uzman, fibroidleri papilloma veya nevustan ayırt edebilir.

Aşağıdaki belirtiler karakteristiktir:

  • dermatofibroma hasarlı ise kanamaya neden olan bir contadır;
  • Bu formasyonun büyüklüğü, 3-5 milimetreden başlayıp birkaç santimetre ile biten farklı yapılabilir;
  • Bu durumda, eğer cildin fibroidine basarsanız, o zaman içe doğru bükülür;
  • Bir tümöre dokunduğunuzda kaşıntı ve ağrı görünebilir.

Dermatofibromun sadece küçük bir kısmı deri üzerinde yükselir ve onun hacmi epidermiste derindir. Bu cilt kusurları yoğun bir yapıya ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve gelişimi uzun zaman alabilir.

Bazı durumlarda, bu patoloji özel tedavi olmaksızın kendi başına kaybolur. Bununla birlikte dermatofibromun cildin malign bir tümörüne dönüşmesi mümkündür. Bu nedenle, deri fibroidleri şüpheleniliyorsa, hastanın kapsamlı bir incelemesini yapacak ve gerekirse tedaviyi reçete edecek bir uzmandan yardım almanız önerilir.

Deri lezyonlarının çeşitleri

Fotoğrafları dermatofibroma neoplazmları

Dikkat, içerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Uzmanlar, epidermiste görünebilecek aşağıdaki dermatofibromları tanımlar:

  1. Lentiküler dermatofibroma çapı 1 cm'yi aşmayan küçük kırmızımsı nodüllerin bir derlemesidir. Ciltte böyle bir neoplazmın ortaya çıkmasının temel nedeni çeşitli türdeki yaralanmalardır ve kompresyon gelişimi süreci uzun zaman alabilir.
  2. Yumuşak dermatofibroma , kıvrımları andıran yumuşak bir yapının lobüler oluşumlarından oluşur. Bu tümörlerin büyüklüğü farklı olabilir ve renk - sarımsı veya koyu mavidir. Çoğu durumda, gövde veya yüz bölgesi bu tür fibroidlerin lokalizasyon yeri olur.
  3. Katı dermatofibroma - yoğun ya da kırmızımsı renklerde boyanmış yoğun dilimlerin birçoğu. Bu tür oluşumlar vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir ve büyüklükleri birkaç santimetreyi aşmaz. Zamanla, bu tür fibroidler özel tedavi olmaksızın kendi başlarına kaybolabilir.

Bu patolojinin teşhisi bir uzman tarafından hastanın görsel muayenesi ile gerçekleştirilir. Genellikle biyopsi yapılır, yani dermatofibromun küçük bir kısmı alınır ve mikroskop altında incelenir. Bu analiz, kanser geliştirme potansiyel riskini tanımlamayı mümkün kılmaktadır.

Aslında, hastanın ağrısına neden olmaması ve normal yaşam tarzını ihlal etmemesi durumunda fibroid cildin tedavi edilmemesi gerekir.

Patoloji tedavisinin özellikleri

lazer siğil kaldırma

Bazı durumlarda dermatofibroma, özel bir tedavi olmaksızın kendi başına geçer, ancak bu çok nadiren gerçekleşir.

Çoğu durumda, cilt üzerindeki bu tümör hayat boyunca devam eder.

Tek olası tedavi ameliyattır. Dermatofibromlar, mührü kişinin görünüşüne zarar verirse veya bulunduğu yerin sakatlığa en duyarlı yer haline gelmesi durumunda onları çıkarmak için ameliyat yapmak için kullanılır. Cerrahi müdahale, bu patolojiden kalıcı olarak kurtulmanın mümkün olduğu tek tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Dermatofibromun derin konumuna bağlı olarak, epidomun derin katmanlarında insizyonlar yapılır, bu nedenle ameliyattan sonra çevredeki görünür yaralar olabilir. Prosedürün kendisi biraz zaman alır ve lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Operasyonun başarıyla tamamlanması ile, hiçbir yan etkisi yoktur.

Ameliyattan sonra skarın düzgün bakımı önemlidir. Bir süre için, diğerlerine karşı güçlü bir şekilde fark edilir ve şiddetli kaşıntıyı kışkırtır. Yavaşça, yara iyileştikçe, daha hafif hale gelir ve sonuç olarak cilt rengiyle karşılaştırılacaktır. Yarayı daha az fark etmek için lazerle parlatma kullanabilirsiniz.

Cerrahiye ek olarak, elektrokoagülasyon veya sıvı nitrojen ile tedavi kullanılarak dermatofibroma giderimi yapılabilir.

> Lazer tedavisinin yardımı ile dermatofibroma tedavisinde olumlu bir etki elde etmek mümkündür. Böyle bir operasyon sırasında, birkaç neoplazm bir kerede çıkarılabilir ve yapıldıktan sonra, en azından epidermiste bir iz kalır.

Tümörlerin cerrahi tedavisi türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

bulgular

Dermatofibroma neoplazmı Nadir durumlarda, cildin böyle bir kalınlaşması malign bir tümöre yeniden doğar ve bazen spesifik tedavi olmaksızın ortadan kalkar.

Her durumda, epidermiste böyle bir neoplazm ortaya çıktığında, bir uzmana görünmesi tavsiye edilir, çünkü bir tümör malign bir dermatofibrosarkoma dönüşebilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.