Alerjen testleri

Alerji testleri Alerjilerden kurtulmak için önce alerjeni bulmanız ve etkisini ortadan kaldırmanız gerekir. Alerjen tipini doğru bir şekilde belirlemenin en güvenilir yolu, özel testler olarak kabul edilir, kesin bir tanı koyar ve bu da oldukça zor bir durumdur.

Çalışmaya hazırlık

Alerjileri test etmek için venöz kan serumu gereklidir, bu nedenle hasta yine de prosedüre hazırlanmak zorunda kalacaktır. Uygun hazırlık, sonuçların güvenilirliğinin anahtarıdır ve aşağıdaki gibidir:

 • Remisyon döneminde kan bağışında bulunmalısınız, çünkü eğer alerji şiddetlenirse, kandaki antikor titresi çok yüksek olacaktır, bu da sonuçları bozabilir.
 • Ateşin eşlik ettiği SARS, akut solunum yolu enfeksiyonları, zehirlenmeler, prosedürü ile gecikmeli olmalıdır.
 • Biyomateryalden 3-4 gün önce, hasta antihistaminikler de dahil olmak üzere ilaç almayı bırakmalıdır. Bu mümkün değilse, doktora haber vermeli ve hastanın hangi ilaçları aldığını belirtmelisiniz.
 • Prosedürden 5 gün önce hayvanlarla temasın sınırlandırılması tavsiye edilir.
 • Çalışmanın arifesinde, aktif sporları terk etmelisiniz, sigara içmeyin ya da kahve içmeyin.
 • Kan bağışı, sabahları aç karnına kesinlikle girmelidir.
Bu önemli! Prosedürden 5 gün önce, potansiyel alerjenler olabilecek menü ürünlerinden hariç tutulması tavsiye edilir: süt, yumurta, herhangi bir deniz ürünü, doğal bal, her türlü fındık, çikolata, kakao, turunçgiller, meyve ve sebzeler turuncu veya kırmızı renktedir.

Duyarlılaştırma için Test Türleri

Doktor, bir kadının arkasındaki alerji testleri yapar. Geleneksel olarak, alerjenleri saptamak için yöntemler 2 tipe ayrılır:

 1. İn vivo , kelimenin tam anlamıyla "vücutta" anlamına gelir. Bu alt grup, vücut dokularına alerjenler sokularak gerçekleştirilir.
 2. In vitro veya "camda". Alt grup, örnek alınarak ve özel ekipman kullanılarak vücut dışında yapılacak başka bir çalışma ile gerçekleştirilen yöntemleri birleştirir.

İn vitro analizler

Bir grup analiz, antijenlerin serum antikorları ile etkileşimine dayanarak bir hastanın kanını incelemek için serolojik ve biyokimyasal yöntemleri birleştirir. Bu teknikler kesinlikle güvenlidir ve bu nedenle yeni doğanları bile incelerken kullanılır. Ayrıca, anketin sonuçlarını etkilemeyecek olan antihistamin tedavisi yaparken de kullanılabilirler.

Tam kan sayımı

Klinik kan analizi tablosu Hastanın muayenesi daima tam kan sayımı ile başlar. Bu durumda doktor, eozinofil konsantrasyonuna dikkat çeker, çünkü bu artış alerjenler dahil olmak üzere yabancı maddelerin kanındaki varlığını doğrular.

Bununla birlikte, bu kan hücrelerinin titresindeki bir artış, enflamasyon, parazitik veya bakteriyel enfeksiyonun gelişimini gösterebilir. Bu nedenle olası enfeksiyonları doğrulamayı veya dışlamayı amaçlayan ek bir muayene daima atanır.

Sonuç negatif ise, doktor belirli antikorları tespit etmek için bir kan testi yapılmasını önerir.

IgE tespiti için hastanın kan testi

Herhangi bir yabancı protein vücuda girdiğinde (alerjenler protein doğasına sahiptir), bağışıklık sistemi anjioödem, ürtiker ve anafilaktik şok gibi ani tip alerjik reaksiyonların gelişmesinden sorumlu olan IgE üretmeye başlar.

Bu göstergenin oranı hastanın cinsiyetine, yaşına ve vücut ağırlığına bağlıdır, ancak bu değer sağlıklı bir insanın kan serumunda oldukça düşüktür.

Test, alerjenlerin kombinasyonunun serumla ve bağışıklık komplekslerinin "antijen-antikoru" oluşumu ile reaksiyonuna dayanır. Bu çalışmanın oldukça bilgilendirici olduğu ancak% 100 bir yöntem olmadığı düşünülmektedir. Bu durum, vakaların neredeyse% 35'inde antikorların sadece bir süre sonra tespit edilmesinin yanı sıra, immünoglobulin E'nin titresinde bir artışa neden olmayan alerjenlerin bulunması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Sonuçların yorumlanması. 3 cU / l'den daha fazla olmayan bir normal IgE içeriği dikkate alınır. Sonuç olarak, alerji, vücudun alerjen etkisine duyarlılık derecesini belirleyecektir:

0 derece, 0.1 kE / l'den daha düşük bir konsantrasyonda kurulur; bu, alerjilerin gelişme olasılığının oldukça düşük olduğunu teyit eder;

 • 0-I - antikor titresi 0.11 ila 0.25 aralığındadır, duyarlılık geliştirme riski sadece alerjenle sık temasta mümkündür;
 • I derecesi - 0.26 den 0.39 konsantrasyon, deri döküntüsü ortaya çıkan düşük duyarlılık olasılığı;
 • II - 0.40 - 1.30 titresi, urticaria şeklinde orta derecede alerji olasılığı;
 • III - 1.31'den 3.89'a, anjiyoödem şeklinde yüksek bir duyarlılık olasılığı;
 • IV - 3.90'dan 14.99'a kadar, vücut bir alerjene temas ettiğinde yüksek derecede alerji olasılığı;
 • V - 15.0'dan fazla, anafilaktik şok şeklinde vücudun anlık bir reaksiyonunu geliştirme riski çok yüksektir.

IgE titresinin belirlenmesi ile eşzamanlı olarak, G safhasındaki immünoglobulinler tespit edilir ve bu da sonraki duyarlılaşma aşamalarını tespit etmek için gereklidir.

IgG için kan testi

analiz için kan almak Sınıf G immünoglobulinler, gecikmiş tipte alerjik reaksiyonların geliştirilmesinden sorumludur. Yani, IgG vücutta uzun süre birikir ve sadece belli bir seviyenin aşılması durumunda, belirli alerjenlere karşı duyarlılık reaksiyonları kendini göstermeye başlar.

Yarı ömürleri 21 gündür, bu nedenle alerjeni vücuda maruz kaldıktan sonraki 3 hafta içinde tanımlayabilirsiniz.

IgG'yi algılama prensibi IgE ile aynıdır. Biyokimyasal reaksiyon sırasında, kontrol numunesinden farklı bir boyamaya sahip olan ve bu alerjene ko-duyarlılık gelişimini teyit eden bir "antijen-antikor" kompleksi oluşur.

Çoğu zaman, bir alerji uzmanı G ve E sınıfı immünoglobülinlerin saptanması için bir kan testi yapılmasını önerir. Bu hem hastalığın akut seyrini hem de gizli formlarını ortaya çıkarır.

İmmünolojik reaksiyonlar duyarlılığı şu şekilde gösterir:

Alerjilerin tanımlanmasını kolaylaştırmak için allergopaneller geliştirilmiştir. Benzer özelliklere ve bileşime sahip maddeleri ve ürünleri birleştirirler ve bu nedenle de benzer alerjik reaksiyonları tetiklerler.

Sonuçların yorumlanması. Norm, 1000 ng / ml aralığında IgG içeriğidir. 1001 ila 4999 ng / ml arasında değişen konsantrasyonlarda, alerjilerin belirtileri ılımlıdır ve bu nedenle bu alerjene temasın sınırlanması yeterlidir.

Eğer titre 5000 ng / ml'yi geçerse, alerji geliştirme riski çok yüksektir, bu alerjene mümkün olduğunca fazla temasın önlenmesi önerilir.

In vivo analizler

analizi Testler grubu, alerjenin minimum dozunun deri altından enjekte edildiği deri testlerini içerir, bundan sonra organizmanın reaksiyonları izlenir. Belirli bir alerjeni tanımlamanıza izin verir.

Bu yöntem, vücuda solunum sistemi yoluyla giren alerjenlerin ve hassaslaşmanın cildin ortaya çıkışlarının gelişimini provoke eden maddelerin belirlenmesi için uygundur.

Cilt testleri 3 şekilde gerçekleştirilir:

 1. deri yüzeyinde bir alerjen çözeltisinde nemlendirilmiş bir tamponun sabitlenmesinden oluşan uygulama;
 2. deri altı uygulaması;
 3. önkolun cildine küçük bir çizik uygulanmış olan ve bir alerjen solüsyonu ile tedavi edilen kazıma.

En az 2 mm çapında kırmızı bir noktanın enjeksiyon yerinde deride ortaya çıkması veya işlemden 10-12 dakika sonra kaşınması durumunda bir örnek pozitif kabul edilir.

Deri testleri yapmak için endikasyonlar:

 • bronşlar üzerinde alerjenlerin etkisi nedeniyle boğulma eşlik bronşiyal astım;
 • etiyolojinin alerjik dermatiti, karakteristik semptomları döküntü, deri soyulması, şiddetli kaşıntı;
 • Bazı bitkiler, konjunktivit, rinit, hapşırma şeklinde çiçeklenme ile artan alerjinin catarrhal belirtileri;
 • Bazı ilaçlara ve gıdalara karşı toleranssızlık.
Bu önemli! Cilt alergoprobing yöntemi aynı anda birkaç alerjen kullanmanıza izin verir, ancak, bu maddeler anafilaktik şok hızlı gelişimine kadar, vücudun öngörülemeyen reaksiyonlara yol açabilir kan dolaşımına girer!

Deri testleri, kemoterapi ve hormon tedavisi sırasında, 65 yaşın üzerindeki hastalarda, 5 yaşın altındaki çocuklarda, hamile kadınlarda kontrendikedir.

Testler nasıl geçilir?

Alergopanel ve Mikroskop Cilt testleri sadece hastanede yapılmalıdır. Bu, vücudun ilaca nasıl tepki vereceğini tahmin etmenin imkansız olmasından kaynaklanmaktadır.

Anında alerjik reaksiyonların gelişmesi ile hasta uygun yardım alacaktır.

Alerjen türünü belirlemek için kan, ikamet yerine veya özel bir kliniğe kliniğe bağışlanabilir. Ancak, önce semptomatik resme bağlı olarak olası alerjen setini belirleyecek olan, tedavi eden allerjistin yönünü almalısınız.

Kan testinin maliyeti, teşhis panelinin türüne göre belirlenir ve 1250 ila 2000 ruble arasında değişebilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.