Yumurta alerjisi

tavuk yumurtası tutan çocuk Yerkürenin her onda birinde yumurta akciğerine alerjik reaksiyon bulunur. Hem çocuklar hem de yetişkinler buna tabidir. Bu sadece organizmanın bireysel özelliklerine değil, aynı zamanda ekolojik durumun bozulmasına da bağlıdır.

Allerji (hipersensitivite reaksiyonu) - vücudun bağışıklık sisteminin antijene tekrar tekrar temas etmesi. Bu durumda, rolü yumurtada bulunan bir protein olan albumin ile oynanır.

Ne sıklıkla kendini gösterir?

bir kadının boynunda döküntü Her şeyden önce, bu alerjen için spesifik olarak belirtiler yoktur, reaksiyon farklı şekilde ortaya çıkar.

Belirtiler, ürün gıda için yeniden kullanıldığında ortaya çıkar, ancak bir kişinin uzun bir süre yumurta yediği durumlar vardır ve tezahürler sadece birkaç yıl sonra başlamıştır. Bu tip reaksiyona psödo-alerji denir (kolayca bir diyetle tedavi edilir ve zamanla uzar).

Herhangi bir alerjinin çok tehlikeli sonuçları olabilir. Patolojik bir reaksiyon için zamanında yardımcı olmak için, semptomlarını iyi bilmeniz gerekir. Hangi organ sisteminin alerjene tepki verdiğine bağlı olarak birkaç gruba ayrılabilirler.

Cilt belirtileri:

Solunum belirtileri:

 • kaşıntılı burun, hapşırma;
 • burun pasajlarının şişmesi, solunum zorluğu;
 • alerjik rinit ;
 • nefes darlığı;
 • Quincke'in ödemi (acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi, yaşamı tehdit eden durum).

Gastrointestinal sistemin belirtileri:

 • mide bulantısı, kusma;
 • gevşek tabureler;
 • şişkinlik, şişkinlik;
 • karın ağrısı.

Sinir sisteminin tezahürleri:

 • baş ağrısı;
 • uyuşukluk;
 • el titremesi;
 • sinir kene.

Tehlikeli reaksiyon nedir ve hangi komplikasyonlar neden olur?

Yüzünde Quincke ödem Alerji, her şeyden önce, yaşamı tehdit eden koşullarıyla tehlikelidir. Bunlardan biri anjiyoödem veya anjiyoödemdir. Bir alerjene bu vücut reaksiyonu, yüz, boyun ve solunum yolunun anında gelişen bir tümörüyle kendini gösterir.

Ödeme nadiren ağrı eşlik eder, sadece cildin sıkılığını hissedebilir. Ana tehlike nefes almakta zorlanmaktadır. Zaman yardım sağlamazsa, kişi boğulmadan ölebilir.

Anjioödeme ek olarak, anafilaktik şok , vücudun aşırı duyarlılığından kaynaklanan ani bir reaksiyon türü, alerjinin ciddi bir tezahürüdür. Ana semptomlar: şiddetli karın ağrısı, kusma, ağız mukozasının şişmesi ve kan basıncında keskin bir düşüş.

Daha sonra larinks ve bronşların şişmesi, zorlukla nefes almaya neden olur. Acil tıbbi müdahale olmadan, anafilaktik şok ölüme yol açar. Ancak, vakaların% 15'inde doktorlar bile güçsüzdür. Genellikle arıza zaman kaybedilir.

Yumurta alerjisi ile ilgili herhangi bir semptomunuz varsa, hemen bir doktora başvurmalısınız.

Hangi ürünler kontrendikedir?

Yumurta, düşük fiyatı ve yüksek besin değeri nedeniyle en yaygın gıdalardan biridir. Çok fazla protein, vitamin, eser element ve aynı zamanda yağ asitleri içerir. Çoğu zaman tavuk yumurtası kullanın. Onlar haşlanmış, kızartılmış ve hatta çiğ olarak yenir (tavsiye edilmez), birçok yemeğe eklenir.

Yumurta beyazına alerjiniz varsa, bulunduğu herhangi bir ürünü yiyemezsiniz. En küçük miktarlarda bile. En temel olanları:

 • fırın ürünleri;
 • dükkandan pirzola, köfte, et ruloları;
 • mayonez ve soslar;
 • buzlanma, beze, kek ve hamur işleri için krem, marshmallow, dondurma;
 • birçok salatalar;
 • makarna.

Çoğunlukla, tavuk yumurtalarına alerjiye ek olarak, tavuk eti üzerinde görünür. Bu nedenle, akut belirtiler zamanında, genel olarak diyetten tavuk dışlamak daha iyidir.

Ürünlerin bileşimindeki "yumurta" kelimesinin eş anlamlıları

Çoğu zaman, malların imalatçısı olan üretici sadece bütün yumurtaları değil, bireysel parçalarını veya yumurta tozunu kullanır. Bu nedenle, yeni ürünleri kullanmadan önce alerjiler, kompozisyonu dikkatlice okumalıdır. Korku, "ovo-" ile başlayan herhangi bir kelimeden kaynaklanır.

Aşağıdakileri içeren ürünler kullanmamalısınız: melanj, albümin, globulin, ovomukoid, lesitin, vitellin, lizozim, koyulaştırıcı ve emülgatör. Bu maddelerin bazıları sadece gıdada değil, kozmetikte de bulunabilir.

Önceden, az miktarda tavuk proteini içeren aşılar sıklıkla kullanılmıştır. Bu nedenle, çocuğun bir yumurta alerjisi aşılama için bir kontrendikasyon vardı.

Şimdi aşı üretimi geliştirilmektedir, ancak çocuk doktoruna aşılamadan önce çocukta patolojik reaksiyonların varlığı hakkında hatırlatmayı unutmayın.

Diğer yumurta türlerine alerjisi var mı?

bıldırcın yumurtası Alerji hastalarına genellikle bir tavuk yumurtasının bıldırcın yumurtasıyla değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu ürün bıldırcın yanında daha yararlı olarak kabul edilir, neredeyse salmonellozu tolere etmez.

Ancak her durumda, albümin yumurtadadır - alerjinin suçu. Bu nedenle, böyle bir ürünü diyette tanıtmak son derece dikkatli olmalıdır. Yumurtalar ile başlamak daha iyidir ve patolojik belirtilerin yokluğunda, günde 3-4 adete kadar yumurtayı yavaş yavaş getirir.

Aynı şey diğer kuş yumurtaları için de geçerlidir: kaz, ördek, kümes hayvanı, devekuşu. Hepsi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Diyette diğer yumurta türlerine girmeden önce doktorunuza danışın.

Ürün nasıl değiştirilir?

Bıldırcın yumurtası, onlara tepki gösterilmezse tavuk yumurtası yerine sıklıkla kullanılır. Aksi takdirde, yemeklerin hazırlanmasında aynı özelliklere sahip ürünleri seçmeniz gerekir.

Pişirme ve diğer tatlı tatlılar için, keten tohumu (eczane bulmak kolay) bir kaynatma kullanabilirsiniz. Tohumların bir çorba kaşığı bir bardak suya eklenir ve 15-20 dakika kaynatılır. Kaynatma jöleye benzer hale gelir ve ürünün tadını değiştirmez, fakat daha sıvı hale getirir. Bu yemek pişirirken dikkate alınması önemlidir. Ayrıca hamur işlerine püre muz da ekleyebilirsiniz, ancak tadı farklı olacaktır.

Yumurtaların pişirilmesinde yerini alan ürünlerin kombinasyonu:

 • 2 kaşık süt, yarım kaşık limon suyu, yarım kaşık soda;
 • 2 yemek kaşığı su, 1 tatlı kaşığı kabartma tozu;
 • Soya unu 3 çorba kaşığı ve 3 yemek kaşığı kaynamış su, köpürene kadar yendi;
 • 2 kaşık su, 1 kaşık kuru maya, 1 kaşık bitkisel yağ.

Et ürünlerinde ve kıymalarda şunları ekleyebilirsiniz:

 • 2 yemek kaşığı keten kaynatma;
 • 2 kaşık nişasta (patates, mısır);
 • 1 kaşık nişasta, 1 kaşık toz süt, 2 kaşık su;
 • 2 yemek kaşığı nişasta, 2 yemek kaşığı su.
2> Tedavi

Teşhisi doğrulamak için, testlere girmeniz gerekir, ya cilt testi ya da antijenlerin varlığı için bir kan testi.

Hastalıktan kurtulmak tamamen imkansızdır. Nadir durumlarda, çocuk “büyümek” için yönetir. Bu, zamanla vücudun daha da güçlendiği ve yumurta akı ile “başa çıkabileceği” anlamına gelir. Hastalığın semptomları ortadan kalkıyor ve kişi bu ürünü tekrar sakin bir şekilde kullanıyor.

Alerjilerin tedavisinde en önemli şey, alerjen ile tamamen temas etmektir. Sonuçta, belirtilerini görmezden gelirseniz, gastrointestinal sistemin ve endokrin sisteminin çalışmasını bozabilirsin.

Akut aşamada, semptomları durdurmak önemlidir. Bunu yapmak için atayın:

Bu önemli! Yumurta alerjisini tedavi etmek için sadece bir doktor doğru tedaviyi seçebilir.

Genel öneriler

Çocuklarda yumurtaların hoşgörüsüzlüğünden kaçınmak için bunları takviyeye düzgün bir şekilde girmeniz gerekir. Hayatın 7. ayından önceki çocuklar hiç yumurta vermezler. Yemekten önce en az 15 dakika boyunca bir yumurta kaynatın. 1 \ 5 parça tavuk sarısı ile başlamanız ve reaksiyonu gözlemlemeniz gerekir. Birkaç ay sonra yiyecek ve protein ekleyebilirsiniz. Sadece yıl içinde, patolojik reaksiyonların yokluğunda, diyete bir bütün tavuk yumurtasına girebilirsiniz.

Çocuğun yiyeceklere karşı alerjisi varsa, o zaman yumurtaya girmesi daha iyidir, 10 ay değildir ve bıldırcın ile başlamalıdır.

Bir yetişkin için alerjik reaksiyonları önlemek için doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı yardımcı olacaktır.

Zaten tavuk yumurtasına alerjiniz varsa - diyetten tamamen uzaklaştırın. Diğer ürünlere alerjiniz varsa, yumurtaları haftada iki kezden fazla dikkatle kullanın. Kozmetik satın alırken, kompozisyona dikkat edin, üreticiler genellikle şampuan, krem ​​ve köpüklerde lesitin kullanırlar.

Temiz havada daha fazla zaman geçirin, spor egzersizlerine dikkat edin. Bu, vücudu daha dayanıklı ve güçlü kılar.

Ayrıca, doktor tarafından reçete edilen tüm ilaçları almayı unutmayın. Bu basit tavsiyeler, vücudun alerjik ruh halini azaltmaya ve ciddi komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olur.

1 yorum

 • Mamo4ki :

  Yumurta alerjisi kendini göstermeye başlarsa, tedavi sadece semptomları ortadan kaldıran antihistaminikler şeklinde gerçekleştirilecektir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.