Gücen için alerji

Reaksiyona neden olabilen bileşenler

gomalaklı şişeler Semptomlar hemen ortaya çıkmaz, ancak tırnaklarda uzun bir uygulamadan sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca, malzeme ile sistematik olarak çalışan ustalarda da benzer bir reaksiyon gözlemlenebilir.

Genellikle alerjinin (ancak her zaman değil) yalnızca madde ile uzun süreli temastan sonra meydana gelmesi nedeniyle, vücudun tepkisinin bir süre boyunca biriken toksinlere neden olduğu sonucuna varılabilir. Gomalak bileşenleri:

 1. Film oluşturucu, yoğun bir tabakanın oluşmasından, mekanik hasara ve elastikiyetin iyi direncinden sorumlu bir bileşendir.
 2. Bir foto-başlatıcı, bir malzemenin ultraviyole ışınlarının etkisi altında sertleşme sürecini koordine eden bir dizi kimyasal bileşendir. Farklı üreticiler fotobaşlatıcılar olarak aşağıdaki maddeleri kullanırlar: alfa-aminoalkilfenonlar, benzil ketaller, hidroksialkilfenonlar, benzoik esterler.
 3. Seyrelticiler, uygulamanın uygunluğunu düzenleyen, ürünün kıvamını etkileyen maddelerdir. Metil akrilat içeren akrilik asit esterleri ile temsil edilir.
 4. Pigment, verniğe renk veren bir renklendirme bileşenidir. Ayrıca kaplamanın parlak ve plastisitesinden sorumludur.

Gomalak kimyasal bileşimi:

 • fosforik asit;
 • hektorit;
 • diaseton alkol;
 • sitrik asit;
 • metakrilat;
 • butil asetat;
 • fenil keton.

Hangi kimyasalın reaksiyon geliştirdiğini belirlemek neredeyse imkansızdır. Alerjiye eğilimli olduklarında, bağışıklık sistemi herhangi bir bileşene (veya onların kombinasyonuna) tepki verebilir, ancak bilim adamları, gomalada metil akrilatın ana zararlı madde olduğuna inanmaya meyillidirler. Kozmetik amaçlı kullanım için birçok ülkede yasaktır.

1, 2 ve 3 fazlı araçlar vardır. Her şeyden önce, bu, uygulanan tabakaların sayısı üzerinde ve ilaç bakış açısından gösterilmektedir - kaplamanın ne kadar sıklıkla uygulandığı, kimyasal maddelerin tırnak plakası ile daha sık temas ettiği ve daha muhtemel bir alerjik reaksiyonun oluşacağıdır.

Bazen semptomların nedeni kaplama değildir, ancak UV lambasının ışınları kullanılır.

Uygulama ve depolama kurallarının ihlal edilmesi: Etkiliyor mu?

Bazı durumlarda, ürünün zaten agresif bileşimi, vücudun atipik bir reaksiyonunun sebebi değildir. Kızarıklık ve kaşıntı şeklinde görülen belirtiler, uygunsuz kullanım, depolama koşullarının ve zamanın ihlali olarak hizmet edebilir.

Not. Açık ultraviyole ışınlarında gomalak bileşenlerini depolamak güvenli değildir. Alet, kalitesinde görüntülenen ve kullanım güvenliğini etkileyen, kurutulur.

Shelakom oje Bazen dikkatsiz bir uygulama ile, vernik tabakaları tırnak çevresindeki deriye düşer. Bu tür sızıntılar tahrişe ve temas alerjilerine neden olabilir. Bu nedenle, tırnak tabakasına tam olarak bir tabakanın uygulanması gereklidir. Kimyasalları cildin üzerine koymaktan kaçınmak için, sıradan vernik uygulayarak pratik yapabilirsiniz.

semptomlar

Çoğu zaman alerjik kontakt dermatittir ve tek bir yerde lokalize edilir - parmaklarda:

 • şiddetli kaşıntı;
 • şişme;
 • hipertermi;
 • tırnak yatağı yakınındaki kabarcıklar şeklinde döküntü.

Bunlar vücudun bağışıklık sisteminin atipik bir yanıtını gösteren birincil semptomlardır. Bu aşamada, aksi takdirde, madde ile uzun süreli temasın ardından önlemler alınmalıdır, aşağıdaki, daha karmaşık semptomlar gelişebilir:

 • tırnak yatağının pul pul dökülmesi;
 • döküntü, elin cildinin geniş bir alanını kapsar, önkol;
 • cilt sertleşti;
 • mikro çatlaklar ve cildin bütünlüğüne zarar verme;
 • ıslak lekeler.

Bazı durumlarda, gomalak solunum sisteminin semptomlarına neden olabilir. Kaplama sırasında metil akrilat buharlarının solunması, solunum yetmezliğine neden olabilir:

 • boğaz ağrısı ve burun;
 • hapşırma, öksürme ;
 • lakrimasyon ;
 • göz kızarıklığı;
 • ağız mukoz membranlarının şişmesi , nazofarenks;
 • boğulma.

Bu tür belirtiler durumunda hemen tıbbi yardım almalısınız.

Bir gomalak temizleyiciye reaksiyon

Shellac kaldırmak için sıvı ile şişe Bazen manikür odalarının müşterileri, cildi uyguladıktan sonra değil, fakat kaplamayı çıkardıktan sonra cilt reaksiyonunu fark ederler. Bu, gomalak temizleme sıvısının bileşiminde bir alerjeni göstermektedir.

Kurucu madde çıkarma maddeleri:

 • izopropil alkol;
 • aseton (asetilat, çözücü);
 • gliserin, vazelin;
 • bir silikon;
 • bitkisel esansiyel yağlar;
 • vitaminler (A, E).

Döküntü ve kaşıntı, şişme hem kimyasal hem de doğal maddeleri tetikleyebilir.

tedavi

antihistaminikler

Vücudun gomalaya atipik reaksiyonu, alerji kaynağından bağımsız olarak, diğer durumlarda olduğu gibi tedavi edilir:

 1. Antihistaminikler. Zodak , Zyrtec, Fenistil , Aleron , Advantan , Tsetrin , L-Cet, Diazolin , Tavegil , Suprastin , Loratadin , Claritin - Bu ilaçlar, alerji gelişen dış belirtileri kaşıntı, şişme ve durdurabilir.
 2. Bu ilaçları alma süresi 5 ila 10 gün arasında değişmektedir, doktor hastalığın semptomlarının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak ilaçların süresini ve dozajını reçete edecektir.
 3. Kaşıntılı cilt, önemli rahatsızlıklara neden olur, irritabiliteye neden olur ve uyku kalitesini bozar, bu nedenle, yerel uygulamalar için kremler ve merhemler kullanılır: Advantan , Elokom , Fenistil . Fonlar 5-10 gün içerisinde günde birkaç kez uygulanır.
 4. Ciddi semptomlar için kortikosteroidlere dayanan hormon merhemleri kullanılabilir.
 5. Rahatsızlık, aşırı irritabilite ve uyku bozukluğuna neden olur, bu nedenle, yatıştırıcıların reçete haklı.
Uyarı! Bu malzeme kullanılarak atipik bir manikür reaksiyonu tespit edilirse, alerjenle teması önlemek için kaplamanın hemen çıkarılması gerekir.

Genel öneriler

Alerji belirtileri bir kez ortaya çıkarsa, tekrar başvurduğunuzda ortaya çıkma olasılığı neredeyse kesin olur. Ayrıca, tekrar kaynağa temas ettiğinde, vücudun reaksiyonu daha şiddetli olacaktır: döküntü, kaşıntı, şişlik daha fazla rahatsızlık yaratacaktır.

Tek bir dökülme durumunda, bu tırnak plakalarını kapatma ve farklı bir malzeme seçmeyi reddetme ihtiyatlıdır.

Alerjist ve kozmetik uzmanlarından tavsiyeler:

 1. Manikür veya pedikürün yapılacağı salon ve usta seçimi. Eğer prosedür böyle bir kurumda gerçekleştiriliyorsa, o zaman personel için tıbbi kitapların bulunup bulunmadığına ve ofiste hijyen standartlarına dikkat etmelisiniz. Steril araçlar, iş yerinin periyodik dezenfeksiyonu, eldivenler, maskeler - tüm bunlar, müşterinin sağlığının garantisi ve yüksek kaliteli salon işlerinin bir işareti, profesyonel malzeme seçimine kadar.
 2. Evde gomalak uygularken, şüpheli mağazalarda veya ellerde para satın alındığında para tasarrufu yapmaya değmez, özel satış noktalarına veya resmi tedarikçilere başvurmak tercih edilir.
 3. Böyle bir kaplama uygulama sıklığını kötüye kullanmayın, tırnak plağı temiz kaldığında, verniksiz olarak dinlenme sürelerine ihtiyacınız vardır. Bu süre zarfında, bir dizi destekleyici prosedürü tutabilirsiniz: tuz, esans yağları ile banyolar, sıkılaştırıcı maddeler uygulayın.
 4. Tırnak plakası hasar görürse, kaplama kontrendikedir: gomalak dayanıklıdır ve altında patojenlerin oluşması için uygun koşullar oluşur. Travma, tırnağı hassas hale getirir ve kaplama doku rejenerasyonunu zorlaştırır.
 5. Enfeksiyöz hastalıklar, azaltılmış bağışıklık ve yeni bir kronik hastalığın alevlenmesi durumunda, manikür ertelenmeye değer.
 6. Son kullanma tarihi geçmiş renkleri, kokusu, dokusu ve verniklerini değiştiren ürünleri kullanmayın.
 7. Alerjik reaksiyonun başlangıcında, diyet menüsüne sadık kalmalısınız: yağlı etleri, füme etleri, kızartılmış yiyecekleri kötüye kullanmayın, yiyecekleri pişirmek veya pişirmek daha iyidir. Tuzlu, baharatlı ve tatlı yiyecekler - yasağın altında. Alkol ve güçlü kahve, çay da kontrendikedir.

Ne değiştirilir?

jel cilalar CUCCIO VENEER Alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde, bu türden bir kapsama kalıcı olarak son vermek mantıklıdır , çünkü güzellik ve kolaylık önemlidir, ancak sağlık bir öncelik olmalıdır.

Metil akrilatsız analogları deneyebilirsiniz. Daha pahalıdırlar ama maliyet haklıdır. Allergics jel vernikler CUCCIO VENEER, Kırmızı Halı, Jessica Geleration, Gelish Harmony, Gelcolor.

Lamba ışınlarına tepki verirken, kendinden sertleşen maddeler Vinylux (CND'den), GelLac (Sophin'den) kullanılabilir.

Bu tip bir tırnak kaplaması ile deney yaparsanız, artık arzu olmaz, o zaman problemi manikür ile yüksek kaliteli ve dayanıklı vernik kullanarak çözebilirsiniz:

 • Mucize Jel (Sally Hensen tarafından);
 • Eternail (Irisk Professional'dan);
 • Jel Finish (Avon'dan);
 • Tırnak Atölyesi (Vivienne Sabo'dan).

Bu tür dekoratif tırnak cilaları, bileşimlerinde önemli ölçüde daha az kimyasal madde içerir, metil akrilat içermez ve tırnak plakasını daha dikkatli bir şekilde etkiler.

Eğer gomalaya karşı alerjiniz varsa, en azından bir süre için bu tırnak süsleme yöntemini terk etmeniz gerekecektir. Sadece dermatolojik bulguları tamamen iyileştirdiğinizde, bileşimde daha az agresif bileşenler içeren başka bir ilaç bulmaya çalışabilirsiniz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.